XIII Warszawski Piknik Archiwalny

Archiwum Sejmu po raz kolejny uczestniczyło w Warszawskim Pikniku Archiwalnym, którego trzynasta edycja odbyła się  3 czerwca 2023 r. Wydarzenie stanowi część obchodów przypadającego na 9 czerwca Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Głównym organizatorem warszawskiego święta archiwów jest Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie, a miejscem Pałac Staszica, którego gościnne mury stoją tego dnia otworem dla uczestników Pikniku. Udział ponad dwudziestu archiwów, bibliotek
i muzeów prestiżowych instytucji Warszawy i okolic gwarantował liczne atrakcje skierowane do odwiedzających Pałac. Gościliśmy także archiwistów z Czech i Słowacji. Rokrocznie Piknikowi przyświeca inne hasło przewodnie – w tym roku było nim Dziedzictwo kulinarne. Kierując się tym motywem Archiwum Sejmu przygotowało wystawę pt. „Kuchnia sejmowa – smacznie i politycznie”, która przeniosła uczestników imprezy do początków funkcjonowania restauracji sejmowej – lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego wieku. Częścią wystawy są zachowane zdjęcia wnętrz oraz gości korzystających z bufetu sejmowego. Było to miejsce, które odgrywało szczególną rolę w życiu parlamentarnym, jak głosi fragment wystawy „W instytucji, która ze swej natury jest miejscem dyskusji, sporu, często ostrego konfliktu, bufet staje się miejscem wyjątkowym, gdzie podziały czy kłótnie nie powinny mieć wstępu, a ludzie o różnych poglądach mogą spotkać się w zgodzie.”

Pozostali uczestnicy Pikniku, obok równie ciekawych wystaw, przygotowali także interesujące prelekcje, wykłady, warsztaty, stoiska informacyjne i pokazy historyczne. Imprezę uświetnił także pokaz Poloneza oraz tańca z epoki romantyzmu w wykonaniu Polskiego Stowarzyszenia im. Księżnej Anny Jabłonowskiej.  Wśród artystycznych występów warto odnotować minirecital śpiewaczki operowej Anny Marii Adamiak oraz występ Kwartetu Wokalnego Tempus.

Jedną z kulinarnych atrakcji Pikniku było serwowanie zwiedzającym zupy przygotowanej według przepisu Heleny Paderewskiej, a zachowanego w zbiorach Archiwum Akt Nowych.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Rafał Trzaskowski, Prezes Polskiej Akademii Nauk – prof. Marek Konarzewski oraz Dyrektor Naczelny Archiwów Państwowych – dr Paweł Pietrzyk, natomiast patronat medialny TVP3 Warszawa, TVP Historia, Pepe TV oraz Polskie Radio dla Ciebie.