VII Piknik Archiwalny, Warszawa 11 czerwca 2016 r.

Międzynarodowy Dzień Archiwów stał się po raz kolejny okazją do spotkania archiwistów z mieszkańcami Warszawy. VII Warszawski Piknik Archiwalny, który odbył się z tej okazji 11 czerwca 2016 r. w Pałacu Staszica zgromadził archiwa wielu prestiżowych instytucji rządowych, naukowych, kulturalnych i społecznych. Głównymi organizatorami  tegorocznej edycji Pikniku byli: Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie i Polskie Towarzystwo Archiwalne.

W imprezie, jak co roku, wzięli udział także pracownicy Archiwum Sejmu prezentując fragment wystawy Posłanki i Senatorki II RP. Wystawa przygotowana przez Bibliotekę Sejmową i Archiwum Akt Nowych w całości prezentowana była w gmachu Sejmu  w dniach 5-20 listopada 2014 r.

Temat wystawy wpisał się znakomicie w motyw przewodni tegorocznego Pikniku, którym byli „Patroni warszawskich ulic i kobiety zasłużone dla stolicy”. Liczne wystawy, projekcje filmowe, spotkania, prelekcje i wykłady, a także konkursy i gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które miały miejsce podczas archiwalnego święta, przypomniały uczestnikom imprezy o osobach zasłużonych dla miasta i kraju, a także przybliżyły ich dokonania.

Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez archiwistów dużą popularnością cieszyły się materiały filmowe zaprezentowane przez Archiwum Filmowe Filmoteki Narodowej i Archiwum TVP 3 Warszawa. Wspomniane materiały dotyczyły osób zasłużonych dla polskiej historii i kultury takich jak m.in.: Władysław Reymont, Józef Piłsudski, król Jan III Sobieski, Roman Dmowski, Irena Kwiatkowska i Zofia Nasierowska.

Zwiedzający ciekawe wystawy prezentowane w salach Pałacu Staszica mieli wyjątkową możliwość uczestniczenia w spotkaniach z ciekawymi gośćmi zaproszonymi przez organizatorów Pikniku. Niewątpliwie taką okazją było spotkanie ze znaną i cenioną aktorką Krystyną Jandą, a także aktorami i prowadzącymi, niezwykle popularną niegdyś, audycję „Podwieczorek przy mikrofonie” oraz artystami występującymi w powieści radiowej „Matysiakowie”.

Koloryt imprezy wzbogaciły występy wokalne i muzyczne – w tym zespołu The Warsaw Dixielanders a także obecność harcerzy oraz uczniów warszawskich liceów i gimnazjów.

Dla zaangażowanych w Piknik archiwistów wydarzenie to staje się zarówno wyzwaniem, jak i przyjemnością, dlatego dokładają wszelkich starań by atrakcyjną formą i treścią odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania różnego typu zainteresowanych, sympatyków i osób zaciekawionych przestrzenią pracy archiwów.

Patronat medialny nad Piknikiem objęły : Polskie Radio, TVP Historia, TVP Polonia,  TVP 3 i miesięcznik „Stolica”. Krótką relację z wydarzenia zaprezentował Telewizyjny Kurier Warszawski.

 

Plakat

Program VII Warszawskiego Pikniku Archiwalnego

Fotoreportaż:

Galeria VII Piknik Archiwalny