Notatka z VIII Powszechnego Zjazdu Archiwistów w Łodzi

W dniach 7-9 września 2022 r. miał miejsce w Łodzi VIII Powszechny Zjazd Archiwistów, którego motto brzmiało: „Archiwa – zwierciadła czasu, skarbnice pamięci”. Przez trzy dni przedstawiciele sieci archiwów państwowych, wykładowcy akademiccy, archiwiści adowi, społeczni i przedstawiciele archiwów wyodrębnionych mieli możliwość wymiany poglądów i doświadczeń związanych z pracą w zawodzie archiwisty. Archiwum Sejmu reprezentowali: Michał Barcikowski i Dariusz Wierzchoś.

Pierwsze panele dyskusyjne w dniu inaugurującym zjazd (07.09) miały rangę wydarzeń towarzyszących. Były to m. in. warsztaty dotyczące konserwacji, metodyki archiwalnej, popularyzacji archiwistyki oraz działalności archiwów w świecie cyfrowym. W kontekście ostatniego zagadnienia dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania poświęcone implementacji systemu EZD RP w instytucjach administracji publicznej, archiwizacji webu czy przejmowania dokumentacji przez Archiwum Dokumentacji Elektronicznej.

Podczas sesji inaugurującej uczestnicy Zjazdu mieli okazję wysłuchać wystąpień Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Pawła Pietrzyka, który nakreślił nowa strategię rozwoju Archiwów Państwowych oraz przedstawił nowoczesną koncepcję zarządzania siecią archiwalną w Polsce. Następnie prof. Rafał Stobiecki wygłosił wykład zatytułowany „Wokół idei archiwum. Kilka uwag”. Wystąpienie prof. Stobieckiego koncentrowało się na idei archiwum w ujęciu badaczy reprezentujących szkołę Annales oraz takich filozofów jak Michael Focault czy Jacques Derrida.

Druga część sesji inauguracyjnej była poświęcona stowarzyszeniom archiwistów na świecie i wyzwaniom, z którymi się mierzą w XXI w. Uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień Terrego Baxtera reprezentującego Stowarzyszenie Amerakańskich Archiwistów, pt. „Contemporary and future challenges to Archives and Society in the United States” oraz Anji Jergel Vestvold z Norweskiej Rady Archiwów, pt. „Scenarios for the future information management through Norwegian eyes – what competence is need?”.

Podczas drugiego dnia Zjazdu (08.09) jego uczestnicy wzięli udział panelach dyskusyjnych pogrupowanych w następujące sesje tematyczne: Wartościowanie dokumentacji, Prawo archiwalne, Archiwa życia codziennego, Informacja-nośnik-pamięć, Małe ojczyzny w dokumencie oraz Hyde Park – Jakiego prawa archiwalnego potrzebujemy? Wydarzeniem zamykającym drugi dzień obrad była sesja posterową, która obejmowała 12 autorskich posterów poświęconych różnym zagadnieniom z zakresu funkcjonowania archiwów. Podczas tej sesji o problemach dotyczących postępowania z dokumentacją w Kancelarii Sejmu w latach 1989-1994 opowiadał Dariusz Wierzchoś.

W ostatnim dniu Zjazdu (09. 09) nastąpiło podsumowanie obrad w sesjach tematycznych oraz dyskusja w ramach panelu pt. „Etyka zawodu archiwisty a społeczne znaczenie działalności archiwalnej”.

Zdjęcia

1. Sesja Posterowa, Źródło AP Łódź https://www.lodz.ap.gov.pl/art,552,viii-powszechny-zjazd-archiwistow-polskich
  2. Poster autor: Dariusz Wierzchoś (Kancelaria Sejmu RP), Postępowanie z dokumentacją w Kancelarii Sejmu w latach 1989-1994