IX Warszawski Piknik Archiwalny, Warszawa 9-10 czerwca 2018 r.
W ramach corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów, w dniu 9 czerwca 2018 roku odbył się IX Warszawski Piknik Archiwalny. Głównym organizatorem wydarzenia jest Polska Akademia Nauk. Hasłem tegorocznego święta archiwistów było „Archiwa w ogrodzie”, i zgodnie z nim piknik odbywał się w jednym z najpiękniejszych warszawskich ogrodów – w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Piknik rozpoczęli uroczystym powitaniem zebranych Dyrektor PAN Archiwum w Warszawie dr Hanna Krajewska oraz zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Ryszard Wojtkowski.
Podobnie jak miało to miejsce w latach poprzednich wydarzenie zgromadziło przedstawicieli archiwów ponad 20 prestiżowych instytucji rządowych, naukowych, kulturalnych i społecznych. Wśród nich byli również pracownicy Archiwum Sejmu, którzy przygotowali wystawę nawiązującą do celebrowanego w 2018 roku święta parlamentaryzmu polskiego. Wystawa zatytułowana „Sejm w ikonografii. 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej” prezentowała dokumenty ikonograficzne oraz unikalne dokumenty sejmowe z ostatnich sześciu stuleci. Eksponaty ikonograficzne obrazowały sale obrad poselskich i budynki sejmowe z czasów Zygmunta Augusta, Zygmunta III Wazy i Jana III Sobieskiego, a także zdjęcia sal i zabudowań sejmowych z okresu odradzania się drugiej Rzeczypospolitej. Wszystkie eksponaty stanowią cenną część zbiorów Archiwum Sejmu i Wydziału Muzealiów Biblioteki Sejmowej.
Pozostałe instytucje zaprezentowały – obok ciekawych wystaw, także projekcje filmowe i nagrania radiowe oraz przygotowały interesujące wykłady. Ich motywem przewodnim były nawiązania do natury, ogrodów, flory i fauny. Większość obiektów stanowiły grafiki, zdjęcia lub inne dokumenty wizualne ilustrujące fragmenty rodzimej przyrody. Były wśród nich między innymi wystawy „Zamkowe ogrody. Projekty i realizacje” (Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie), „Architektura Polski w zieleni” (BG Politechniki Warszawskiej” czy „Cztery pory roku w Ogrodzie i Pałacu Prezydenckim” (Archiwum Prezydenta RP).
Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez archiwistów dużą popularnością cieszyły się materiały filmowe oraz prelekcje zaprezentowane przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Program spotkania pod hasłem „Filmowe ogrody w zbiorach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego” obejmował pokaz filmów i kronik filmowych związanych z warszawskimi ogrodami, a także omówienie zbiorów Instytutu i podejmowanych przez nią wysiłków w kierunku zabezpieczania, konserwacji
i digitalizacji zbiorów audiowizualnych.
W malowniczym otoczeniu Ogrodu Botanicznego odwiedzający Warszawski Piknik Archiwalny mieli również wyjątkową możliwość uczestniczenia w spotkaniach z ciekawymi gośćmi. Jednym z nich był, znany z fascynujących opowieści o życiu i zwyczajach ptaków, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie dr Andrzej G. Kruszewicz. Gościem pikniku była także Małgorzata K. Piekarska – pisarka, dziennikarka, córka dziennikarza i varsavianisty Macieja Piekarskiego.
Miejsce imprezy – Ogród Botaniczny – przesycony kolorami lata i zapachami kwitnących roślin stanowił niezwykle klimatyczną scenerię dla towarzyszącej piknikowi muzyki zespołu The Warsaw Dixielanders. Tego dnia również Pałac Belwederski udostępnił swoje pomieszczenia dla zwiedzających a zabytkowy autobus warszawski nieodpłatnie przewoziły chętnych z przystanku Łazienki Królewskie do Powsina i z powrotem.
Patronat medialny nad Piknikiem objęły : Polskie Radio RDC, TVP Historia, TVP Polonia, TVP 3, TVP Kultura.
Program IX Warszawskiego Pikniku Archiwalnego
Wystawa SEJM W IKONOGRAFII. 550 lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej