II Piknik Archiwalny, Warszawa 11 czerwca 2011 r.

W dniu 11 czerwca 2011 r. w Pałacu Staszica odbył się, zorganizowany przez Polską Akademię Nauk Archiwum w Warszawie i Polskie Towarzystwo Archiwalne, II Warszawski Piknik Archiwalny. Inspirację dla niego stanowił obchodzony od 2007 r., a przypadający w dniu 9 czerwca, Międzynarodowy Dzień Archiwów.
Podobnie jak w roku ubiegłym, impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem warszawiaków oraz przebywających w naszym mieście turystów. Dostarczyła mnóstwa wrażeń historyczno-naukowych, takich jak wystawy, pokazy, prelekcje oraz chwil relaksu i odprężenia przy muzyce, ciekawych stoiskach handlowych i specjałach kuchni regionalnej. Na zwiedzających duże wrażenie wywarł niecodzienny pokaz filmowy i prezentacja nagrań dźwiękowych z zasobów archiwalnych Polskiego Radia i Filmoteki Narodowej (wydania przedwojennych kronik PAT i piosenki z przedwojennych filmów w wykonaniu takich artystów jak: Aleksander Żabczyński, Adolf Dymsza, Ludwik Sempoliński, Helena Grossówna czy Ina Benita). Imprezę współorganizowało 26 archiwów, bibliotek i muzeów, w tym również Archiwum Sejmu, które zaprezentowało, przygotowaną przez Ośrodek Informacji i Dokumentacji Europejskiej Biblioteki Sejmowej, wystawę zatytułowaną „Europa wolnych narodów. Idea zjednoczenia kontynentu w polskiej myśli XIX wieku”.

Galeria II Piknik Archiwalny