VIII Piknik Archiwalny, Warszawa 10 czerwca 2017 r.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów 10 czerwca 2017 r. odbył się VIII Warszawski Piknik Archiwalny. Hasłem tegorocznego spotkania archiwistów z mieszkańcami Warszawy były „Skarby archiwów”.

Podobnie jak w poprzednich latach w Pałacu Staszica zgromadzili się przedstawiciele archiwów ponad 20 prestiżowych instytucji rządowych, naukowych, kulturalnych i społecznych. Wśród nich byli również pracownicy Archiwum Sejmu.

W tym roku Archiwum Sejmu zaprezentowało w ramach Warszawskiego Pikniku Archiwalnego wystawę pt. „Stefan Kisielewski. Pisarz. Kompozytor. Polityk. Niekomunistyczny poseł w komunistycznym Sejmie”. Wystawa objęła wybrane materiały dokumentujące aktywność poselską Stefana Kisielewskiego.

Pozostałe instytucje zaprezentowały obok ciekawych wystaw także projekcje filmowe i nagrania radiowe oraz przygotowały interesujące prelekcje i wykłady. Miały one na celu zapoznanie zwiedzających z najcenniejszymi fragmentami zbiorów – ze skarbami, które stanowią szczególny przedmiot troski i dumy archiwów biorących udział w wydarzeniu.

Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez archiwistów dużą popularnością cieszyły się materiały filmowe zaprezentowane przez Archiwum Filmowe Filmoteki Narodowej i Archiwum TVP 3 Warszawa. Wspomniane materiały to między innymi najciekawsze nabytki filmowe z ery filmu niemego odnalezione i zabezpieczone przez Filmotekę Narodową,  a także materiały Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego z lat 50, 60 i 70-tych XX w. dotyczące odbudowy centralnych i budowy nowych dzielnic stolicy.

Dla osób zainteresowanych tematem archiwów rodzinnych przygotowano punkty informacyjne w których można było uzyskać cenne porady dotyczące prowadzenia, porządkowania, zabezpieczenia i konserwacji archiwów rodzinnych.

Uczestnicy Warszawskiego Pikniku Archiwalnego mieli wyjątkową możliwość uczestniczenia w spotkaniach z ciekawymi gośćmi. Jednym z nich był popularny aktor teatralny i filmowy Artur Barciś, a także znany spiker radiowy Andrzej Krusiewicz z którym spotkanie i warsztaty zorganizowało Archiwum Polskiego Radia.

Miejsce imprezy – Pałac Staszica – uświetniła także wystawa prac malarskich Piotra Zemsty i Hanny Ozimek.

Kolorytu imprezie dodały występy wokalne i muzyczne oraz konkursy i gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także obecność harcerzy oraz uczniów warszawskich liceów i gimnazjów.

Patronat medialny nad Piknikiem objęły : Polskie Radio, TVP Historia, TVP Polonia, TVP 3 i czasopismo historyczne „Mówią Wieki”.

Program VIII Warszawskiego Pikniku Archiwalnego

Fotoreportaż:

Galeria VIII Piknik Archiwalny