Art.36. Cały kraj Księstwa Warszawskiego dzieli się na czterdzieści zgromadzeń gminnych, to jest: osiem w mieście Warszawie, 32 na resztę kraju.
Art.37. Każde zgromadzenie gminne, powinno liczyć w sobie przynajmniej 600 obywatelów, mających prawo głosowania.
Art.38. Członki izby poselskiej zostają wciąż na urzędzie lat dziewięć. Odnawiają się w trzeciej części co lat trzy.
A zatem, i to na pierwszy raz, trzecia część członków izby poselskiej zostanie na urzędzie tylko przez trzy lata, a druga trzecia część przez lat sześć. Lista wychodzących członków w tych dwóch epokach, przez los się stanowi.
Art.39. W izbie poselskiej prezyduje marszałek, wybrany z jej łona, a od króla mianowany.
Art.40. Izba poselska uchwala o projektach do praw, które potem przesyłają się pod sankcję senatu.
Art.41. Każdego sejmu, taż izba mianuje większością sekretnych kresek trzy komisje, składającą się każda z pięciu członków, to jest: komisję przychodów skarbowych, komisję prawodawstwa cywilnego, komisję prawodawstwa kryminalnego.
Marszałek prezydujący w izbie poselskiej, donosi przez poselstwo radzie stanu o mianowaniu rzeczonych komisji.
Art.42. Gdy rada stanu projekt do prawa ułoży, uwiadamia o tym komisję, której się tyczy przedmiot prawa, przez ministra tego wydziału, do którego się tenże przedmiot ściąga i za pośrednictwem referendarzów, przydatnych do rady stanu.
Jeżeli komisja ma jakie uwagi do przełożonych względem projektu do prawa, zgromadza się u tegoż ministra. Referendarze, którym polecone było doniesienie o projekcie do prawa, przypuszczeni są do tych konferencji.
Art.43. Jeżeli komisja obstaje przy swoich uwagach, i żąda określenia w projekcie do prawa, minister donosi o tym radzie stanu.
Rada stanu może przypuścić członki komisji do roztrząsania w gronie swoim szczegółów projektu do prawa, które zdawały się potrzebować określenia.
Art.44. Rada stanu powziąwszy wiadomość o uwagach komisji, bądź z doniesienia ministra, bądź przez roztrząśnienie w jej zgromadzeniu zaszłe, stanowi ostatecznie opis projektu do prawa, który się przesyła do izby poselskiej, aby o nim stanowiono.
Art.45. Członki rady stanu są tym samym członkami izby poselskiej; zasiadają w niej i mają głos stanowczy.
Art.46. Członki rady stanu, i członki komisji poselskiej, mają prawo mówienia w izbie, bądź w przypadku zgodności rady i komisji, względem projektu do prawa, końcem dobitniejszego wystawienia pożytków jego; bądź w przypadku rozróżnienia zdań, końcem jawniejszego okazania lub zbijania nieprzyzwoitości onegoż.
Żaden inny członek nie może zabierać głosu względem projektu do prawa.
Art.47. Członki komisji mogą oświadczyć zdanie swoje osobiste, względem projektu do prawa , a to, bądź gdy z większością zdań w komisji, bądź gdy z mniejszością trzymali.
Przeciwnie zaś, członki rady stanu, mogą mówić tylko za projektem do prawa ułożonym w radzie.
Art.48. Gdy marszałek prezydujący w izbie poselskiej uzna, iż rzecz dosyć jest wyjaśnioną, może koniec uczynić roztrząsaniu i podać projekt prawa do kreskowania.
Izba kreskuje sekretnie, i stanowi prostą większością kresek.
Art.49. Gdy prawo przejdzie, izba poselska przesyła je zaraz do senatu.