Rozdział poprzedni
R O Z D Z I A Ł VIII
Postanowienia końcowe
ARTYKUŁ 48
*
1. Niniejsza Konwencja jest otwarta do podpisu przez Państwa Członkowskie Rady Europy. Podlega ona ratyfikacji lub przyjęciu. Dokumenty ratyfikacyjne lub przyjęcia składa się Sekretarzowi Generalnemu Rady Europy.
2. Niniejsza Konwencja wejdzie w życie po upływie sześciu miesięcy od daty złożenia czwartego dokumentu ratyfikacyjnego lub przyjęcia.
3. Dla Państwa Sygnatariusza, które ratyfikuje lub przyjmuie niniejszą Konwencję w terminie późniejszym, Konwencja wejdzie w życie po upływie sześciu miesięcy od daty złożenia dokumentu ratyfikacyjnego lub przyjęcia.
4. Europejska Wspólnota Gospodarcza może stać się Umawiającą się Stroną Konwencji podpisując ją. W odniesieniu do Wspólnoty, Konwencja wejdzie w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia podpisania.
ARTYKUŁ 49
1. Po wejściu w życie niniejszej Konwencji, Komitet Ministrów Rady Europy może zaprosić każde Państwo nie-członkowskie do przystąpienia do Konwencji.
2. Takie przystąpienie będzie dokonane w drodze złożenia dokumentu przystąpienia Sekretarzowi Generalnemu Rady Europy i stanie się skuteczne po upływie sześciu miesięcy od dnia jego złożenia.
ARTYKUŁ 50
1. Każda Umawiająca się Strona, może w czasie podpisywania, albo w momencie składania swego dokumentu ratyfikacyjnego, przyjęcia lub przystąpienia, oznaczyć terytorium lub terytoria, wobec których stosuje się niniejsza Konwencja.
2. Każda Umawiająca się Strona może, w momencie składania dokumentu ratyfikacyjnego,
przyjęcia lub przystąpienia, bądź w jakimkolwiek późniejszym terminie, w drodze oświadczenia skierowanego do Sekretarza Generalnego Rady Europy, rozciągnąć stosowanie
niniejszej Konwencji na każde terytorium lub terytoria wymienione w tym oświadczeniu, za których stosunki międzynarodowe ponosi ona odpowiedzialność, bądź w których imieniu ma prawo podejmować zobowiązania.
3. Każde oświadczenie złożone zgodnie z poprzednim ustępem, może wobec jakiegokolwiek terytorium wymienionego w tym oświadczeniu zostać cofnięte w sposób przewidziany w Artykule 51 niniejszej Konwencji.
ARTYKUŁ 51
1. Niniejsza Konwencja będzie obowiązywać przez czas nieokreślony.
2. Każda Umawiająca się Strona może, w zakresie jej dotyczącym, wypowiedzieć niniejszą Konwencję w drodze notyfikacji skierowanej do Sekretarza Generalnego Rady Europy.
3. Wypowiedzenie takie stanie się skuteczne po upływie sześciu miesięcy od dnia otrzymania takiej notyfikacji przez Sekretarza Generalnego Rady Europy.
ARTYKUŁ 52
*
Sekretarz Generalny Rady Europy powiadomi w drodze notyfikacji Państwa Członkowskie Rady oraz Każdą Umawiającą się Stronę nie będącą Członkiem Rady, o:
a) każdym podpisaniu;
b) złożeniu każdego dokumentu ratyfikacyjnego, przyjęcia lub przystąpienia;
c) każdej dacie wejścia w życie niniejszej Konwencji zgodnie z jej Artykułem 48;
d) każdym oświadczeniu otrzymanym zgodnie z ustępami 2 i 3 Artykułu 50;
e) każdej notyfikacji otrzymanej zgodnie z postanowieniami Artykułu 51 oraz o dacie w której wypowiedzenie staje się skuteczne;
f) Każdej informacji otrzymanej na podstawie Artykułu 47, ustęp 1.
Na dowód czego niżej podpisani, będąc w tym celu należycie upoważnieni, podpisali niniejszą Konwencję.
Sporządzono w Paryżu, dnia 13 grudnia 1968 roku, w językach angielskim i francuskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc, w jednym egzemplarzu, który zostanie złożony w archiwach Rady Europy. Sekretarz Generalny Rady Europy przekaże uwierzytelnione odpisy każdemu Państwu-sygnatariuszowi i Państwu przystępującemu.
* Znowelizowany tekst zgodnie z postanowieniami Protokołu Dodatkowego, który wszedł w życie 7 listopada 1989 roku.
Powrót do początku