Rozdział poprzedni

R O Z D Z I A Ł  II

Zwierzęta domowe jednokopytne oraz zwierzęta domowe z gatunku bydła, owiec, kóz i nierogacizny.

A. POSTANOWIENIA OGÓLNE

ARTYKUŁ 3

1.   Zanim zwierzęta zostaną załadowane do przewozu międzynarodowego, powinny być one zbadane przez uprawnionego urzędnika weterynaryjnego kraju eksportującego, który uzna ich zdatność do przewozu. Dla celów niniejszej konwencji, urzędnik weterynaryjny oznacza urzędnika weterynaryjnego mianowanego przez właściwą władzę.
2.   Załadowanie odbywa się według ustaleń zatwierdzonych przez uprawnionego urzędnika weterynaryjnego.
3.   Uprawniony urzędnik weterynaryjny wydaje świadectwo określające zwierzęta, stwierdzające ich zdatność do przewozu oraz, o ile będzie to możliwe, zawierające numery rejestracyjne środków przewozu oraz rodzaje użytych pojazdów.
4.   Postanowienia niniejszego Artykułu mogą nie mieć zastosowania w niektórych wypadkach określonych w umowie pomiędzy zainteresowanymi Umawiającymi się Stronami

ARTYKUŁ 4

     Zwierzęta, które prawdopodobnie rodziłyby podczas przewozu lub które urodziły podczas poprzedzających go 48 godzin, nie będą uznawane za zdatne do przewozu.

ARTYKUŁ 5

     Uprawniony urzędnik weterynaryjny kraju eksportującego, tranzytowego lub importującego może zarządzić okres odpoczynku w miejscu przez siebie określonym, podczas którego zwierzęta otrzymają niezbędną opiekę.

ARTYKUŁ 6

1.   Zwierzęta będą miały zapewnioną przestrzeń, oraz jeżeli szczególne warunki nie stwarzają innych wymogów - miejsce do położenia się.
2.   Środki przewozu i kontenery będą tak skonstruowane, aby chronić zwierzęta przed ostrymi warunkami atmosferycznymi i znacznymi różnicami w warunkach klimatycznych. Wentylacja oraz przestrzeń powietrzna zostaną dostosowane do warunków przewozu i będą odpowiednie dla gatunków przewożonych zwierząt.
3.   Kontenery, w których przewożone są zwierzęta, będą oznakowane symbolem wskazującym na obecność żywych zwierząt oraz znakiem wskazującym pozycję pionową. Kontenery będą łatwe do czyszczenia, zabezpieczone przed ucieczką oraz tak skonstruowane, aby zapewniały bezpieczeństwo zwierząt. Kontenery będą również stwarzały możliwość kontroli oraz opieki nad zwierzętami, a także zostaną załadowane w sposób nie zakłócający wentylacji. Kontenery będą zawsze utrzymywane w pozycji pionowej oraz nie będą narażane na ostre szarpnięcia i wstrząsy podczas przewozu i czynności związanych z wysyłką.
4.   Podczas transportu zwierzętom będzie podawana woda i właściwe pożywienie w odpowiednich czasokresach. Zwierzęta nie będą pozostawiane dłużej niż 24h bez karmienia i pojenia. Jednakże okres ten może zostać wydłużony, jeżeli podróż do miejsca przeznaczenia, w którym zwierzęta mają zostać rozładowane, zostanie zakończona w rozsądnym czasie.
5.   Zwierzęta jednokopytne będą miały nałożone kantary podczas przewozu. Nie jest konieczne stosowanie niniejszego postanowienia w odniesieniu do zwierząt nieujeżdżonych.
6.   Jeżeli zwierzęta będą uwiązane, to sznury lub inne wiązania będą wystarczająco mocne, aby nie pękły podczas przewozu w normalnych warunkach oraz wystarczająco długie, aby pozwalały zwierzętom, o ile będzie to konieczne, na położenie się oraz na jedzenie i picie. Bydło nie będzie uwiązywane za rogi.
7.   Zwierzęta jednokopytne, będą miały tylne kopyta nie podkute, chyba że byłyby umieszczone w indywidualnych przegrodach.
8.   Byki powyżej 18 miesięcy powinny być raczej uwiązane. Będą one wyposażone w kółko nosowe jedynie dla czynności związanych z wysyłką.

ARTYKUŁ 7

1.   W wypadku gdy zwierzęta różnych gatunków odbywają podróż w tym samym wagonie, pojeździe, statku lub statku powietrznym, będą one rozdzielone według gatunków. Ponadto, zostaną podjęte szczególne środki mające na celu uniknięcie szkodliwych reakcji, które mogły by powstać przy przewozie w tej samej przesyłce gatunków naturalnie wrogich wobec siebie. W wypadku gdy zwierzęta w różnym wieku są przewożone w tym samym wagonie, pojeździe, statku lub statku powietrznym, dorosłe i młode zwierzęta będą oddzielone; to ograniczenie nie będzie stosowane w stosunku do samic karmiących będących w podróży z ich młodymi. Jeżeli chodzi o bydło, zwierzęta jednokopytne i nierogaciznę, to dorosłe niewykastrowane samce będą oddzielone od samic. Dorosłe knury również zostaną od siebie oddzielone; dotyczy to również ogierów.
2.   W pomieszczeniach w których przewożone są zwierzęta nie wolno załadowywać towarów, które mogłyby wywierać szkodliwy wpływ na zdrowie zwierząt.

ARTYKUŁ 8

     Do załadowania i wyładowania zwierząt stosuje się odpowiedni sprzęt, taki jak mostki, rampy lub schody. Podłoże tegoż sprzętu powinno być tak skonstruowane, aby zapobiec poślizgnięciu się, a sprzęt powinien być wyposażony w boczne zabezpieczenia, o ile zajdzie taka konieczność. W trakcie załadowywania lub wyładowywania zwierzęta nie będą unoszone za głowę, rogi lub nogi.

ARTYKUŁ 9

     Podłoga wagonów, pojazdów, statków, statków powietrznych lub kontenerów będzie wystarczająco mocna, aby utrzymać ciężar przewożonych zwierząt, szczelnie pokryta i tak skonstruowana, aby zapobiec poślizgnięciu się. Podłoga będzie pokryta wystarczającą ilością ściółki dla pochłaniania odchodów, chyba że można się ich pozbyć w sposób dający co najmniej takie same korzyści.

ARTYKUŁ 10

     W celu zapewnienia należytej opieki nad zwierzętami podczas przewozu, przesyłkom żywego inwentarza będzie towarzyszył dozorca, z wyjątkiem następujących wypadków:
a)   jeżeli żywy inwentarz jest przesyłany w zabezpieczonych kontenerach;
b)   jeżeli osoba przewożąca zobowiążą się do podjęcia obowiązków dozorcy;
c)   Jeżeli nadawca wyznaczył agenta mającego zapewnić opiekę zwierzętom na właściwych punktach etapowych.

ARTYKUŁ 11

1.   Dozorca lub agent nadawcy dopilnuje zwierząt, nakarmi i napoi je, a jeżeli zajdzie konieczność, wydoi je.
2.   Krowy mleczne będą dojone w odstępach czasu nie przekraczających 12 godzin.
3.   Dozorca, jeżeli zajdzie konieczność, będzie miał do swojej dyspozycji odpowiednie środki oświetlające w celu umożliwienia mu sprawowania opieki.

ARTYKUŁ 12

     Zwierzęta, które zachorują lub zostaną zranione podczas przewozu, otrzymają możliwie szybko pomoc weterynaryjną, a jeżeli zajdzie konieczność, zostaną ubite w sposób pozwalający na uniknięcie zbędnych cierpień.

ARTYKUŁ 13

     Zwierzęta będą załadowane tylko na dokładnie oczyszczone wagony, pojazdy, statki, statki powietrzne lub kontenery. Martwe zwierzęta, ściółka i odchody zostaną usunięte tak szybko jak to możliwe.

ARTYKUŁ 14

     Zwierzęta będą przewożone do swojego miejsca przeznaczenia tak szybko jak to możliwe, a wszelka zwłoka zostanie ograniczona do minimum, zwłaszcza przy przeładunkach i na stacjach rozrządowych.

ARTYKUŁ 15

     Informacje o przesyłkach zwierząt powinny być jak najwcześniej podawane do wiadomości posterunków kontrolnych w celu zapewnienia możliwie szybkiego załatwienia formalności wwozowych i tranzytowych. Przy załatwianiu takich formalności powinno zostać przyznane pierwszeństwo przesyłkom ze zwierzętami.

ARTYKUŁ 16

     Punkty kontroli sanitarnej przez które zwierzęta są regularnie przewożone w znacznej ilości zostaną wyposażone w urządzenia pozwalające na odpoczynek, karmienie i pojenie.

B. SZCZEGÓŁOWE POSTANOWIENIA DOTYCZĄCE PRZEWOZÓW KOLEJOWYCH

ARTYKUŁ 17

     Wszelkie wagony kolejowe w których są przewożone zwierzęta zostaną oznakowane symbolem wskazującym na obecność żywych zwierząt. Jeżeli nie będą dostępne wagony przystosowane w szczególny sposób do przewozu zwierząt, to wówczas zwierzęta będą przewożone w zakrytych wagonach przystosowanych do szybkiej jazdy oraz wyposażonych w otwory wentylacyjne o dostatecznie dużych wymiarach. Będą one tak skonstruowane, aby zapobiec ucieczce zwierząt i zapewnić ich bezpieczeństwo. Wewnętrzne ściany wagonów będą drewniane albo z innego odpowiedniego, całkowicie gładkiego materiału, oraz zostaną wyposażone w kółka i drążki do uwiązywania zwierząt umieszczone na odpowiedniej wysokości.

ARTYKUŁ 18

     Zwierzęta jednokopytne będą uwiązane w taki sposób, aby były one zwrócone frontem do tej samej ściany lub frontem do siebie. Jednakże młode, nieujeżdżone zwierzęta nie będą uwiązywane.

ARTYKUŁ 19

     Duże zwierzęta będą załadowywane w sposób umożliwiający dozorcy poruszanie się pomiędzy nimi.

ARTYKUŁ 20

     W wypadku, gdy wymagane jest oddzielenie zwierząt zgodnie z postanowieniami Artykułu 7, może to być dokonane poprzez uwiązanie ich w oddzielnych częściach wagonu, jeżeli będzie odpowiednia ilość miejsca, albo przy pomocy odpowiednich przegród.

ARTYKUŁ 21

     Przy kompletowaniu składu pociągów oraz podczas wszelkich innych przemieszczeń wagonów, podjęte zostaną wszelkie środki ostrożności dla uniknięcia gwałtownych szarpnięć wagonów, w których znajdują się zwierzęta.

C. SZCZEGÓŁOWE POSTANOWIENIA DOTYCZĄCE PRZEWOZÓW DROGOWYCH

ARTYKUŁ 22

     Pojazdy zostaną zabezpieczone przed ucieczką oraz zostaną tak skonstruowane, aby zapewniały bezpieczeństwo zwierząt, jak również zostaną wyposażone w dach zapewniający skuteczną ochronę przed pogodą.

ARTYKUŁ 23

     Pojazdy przewożące duże zwierzęta które zwykle wymagają aby znajdowały się na uwięzi, zostaną wyposażone w sprzęt do uwięzi. Jeżeli istnieje wymóg, aby pojazdy zostały przedzielone, to wówczas przegrody będą miały sztywną budowę.

ARTYKUŁ 24

     Pojazdy zostaną wyposażone w rampy spełniające wymogi Artykułu 8.

D. SZCZEGÓŁOWE POSTANOWIENIA DOTYCZĄCE TRANSPORTU WODNEGO

ARTYKUŁ 25

     Statki zostaną wyposażone w instalacje umożliwiające przewóz zwierząt w sposób pozwalający na uniknięcie ich uszkodzenia lub zbędnych cierpień.

ARTYKUŁ 26

     Zwierzęta nie będą przewożone na otwartych pokładach, chyba że w odpowiednio zabezpieczonych kontenerach lub solidnych konstrukcjach, zatwierdzonych przez właściwą władzę oraz zapewniających odpowiednią ochronę przed morzem i pogodą.

ARTYKUŁ 27

     Zwierzęta będą uwiązane lub właściwie umieszczone w zagrodach albo kontenerach.

ARTYKUŁ 28

     Zostaną zapewnione odpowiednie przejścia dające dostęp do wszystkich zagród lub kontenerów, w których są umieszczone zwierzęta. Urządzenia oświetlające będą dostępne.

ARTYKUŁ 29

     Zostanie zapewniona odpowiednia ilość dozorców, z uwzględnieniem ilości przewożonych zwierząt oraz czasokresu podróży.

ARTYKUŁ 30

     Wszelkie części statku, w których są umieszczone zwierzęta zostaną wyposażone w urządzenia odprowadzające, oraz będą utrzymywane w należytym stanie sanitarnym.

ARTYKUŁ 31

     Na wyposażeniu będzie znajdował się przyrząd do zabijania w razie potrzeby zwierząt, zatwierdzony przez właściwą władzę.

ARTYKUŁ 32

     Statki służące do przewozu zwierząt, zanim wypłyną, zostaną zaopatrzone w zapas wody pitnej i odpowiedniej żywności w ilości która będzie uznana za wystarczającą przez właściwą władzę kraju wysyłającego, biorąc pod uwagę gatunki i liczbę przewożonych zwierząt, jak również czasokres podróży.

ARTYKUŁ 33

     Zostaną podjęte zabezpieczenia w celu izolowania chorych lub zranionych zwierząt podczas przewozu oraz, o ile zajdzie potrzeba, udzielenia im pierwszej pomocy.

ARTYKUŁ 34

     Postanowienia Artykułu 25 do 33 nie będą miały zastosowania do przewozu zwierząt załadowanych w wagonach kolejowych lub w pojazdach drogowych znajdujących się na promach lub podobnych statkach.

F. SZCZEGÓŁOWE POSTANOWIENIA DOTYCZĄCE PRZEWOZU POWIETRZNEGO

ARTYKUŁ 35

     Zwierzęta będą przewożone w kontenerach lub przegrodach, odpowiednich dla danego gatunku. Pewne zmiany tych wymogów są dopuszczalne, o ile zostaną dokonane odpowiednie działania mające na celu utrzymanie zwierząt w ryzach.

ARTYKUŁ 36

     Zostaną podjęte środki ostrożności w celu uniknięcia skrajnie wysokich lub niskich temperatur na pokładzie, biorąc pod uwagę gatunki zwierząt. Ponadto, będzie się unikać gwałtownych zmian ciśnienia powietrza.

ARTYKUŁ 37

     W towarowych statkach powietrznych będzie się znajdował przyrząd do zabijania zwierząt w razie potrzeby, zatwierdzony przez właściwą władzę.


Rozdział następny