CZĘŚĆ III. PRZEPISY UZUPEŁNIAJĄCE

Art.17. Orzeczenie o przysposobieniu nie powinno być wydane przed upływem okresu pobytu dziecka pod pieczą przysposabiającego, wystarczająco długiego, aby właściwy organ miał podstawy ustalenia prognozy, co do tego jak kształtować się będą ich przyszłe stosunki, w przypadku orzeczenia przysposobienia.

Art.18. Organy władzy powinny promować i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizacji publicznych lub prywatnych, do których mogłyby się zgłaszać osoby zainteresowane przysposobieniem dziecka, w celu uzyskania pomocy lub porady.

Art.19. Problematykę społeczną i prawną przysposobienia należy włączyć do programu szkolenia pracowników socjalnych.

Art.20.

  1. Prawo powinno umożliwiać orzeczenie przysposobienia, bez ujawniania krewnym dziecka danych o przysposabiającym.
  2. Prawo może nakazywać lub umożliwiać prowadzenie postępowania o przysposobienie z wyłączeniem jawności.
  3. Przysposabiający i przysposobiony powinni mieć prawo uzyskania dokumentów z akt stanu cywilnego stwierdzających fakt, datę i miejsce urodzenia przysposobionego, nie ujawniających jednak wprost faktu przysposobienia, ani tożsamości rodziców naturalnych.
  4. Akta stanu cywilnego będą przechowywane, jednak odpisy wydawać z nich należy w taki sposób, aby osoby nie mające w tym interesu prawnego, nie mogły dowiedzieć się, że dana osoba była przysposobiona, albo jeżeli ten fakt jest znany, ustalić tożsamości rodziców naturalnych.


Ciąg dalszy