Rozdział poprzedni

Zaangażowanie na rzecz integracji

Jako część wspólnej wizji Europy całej i wolnej, Partnerzy deklarują, że ich wspólnym celem jest pełna integracja Estonii, Litwy i Łotwy z europejskimi i transatlantyckimi instytucjami politycznymi, ekonomicznymi, w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Europa nie będzie w pełni bezpieczna, jeśli Estonia, Litwa i Łotwa indywidualnie nie będą bezpieczne.
Partnerzy potwierdzają ponownie swe zaangażowanie na rzecz zasady ustanowionej w Akcie Końcowym z Helsinek, powtórzonej w deklaracjach z budapeszteńskiego i lizbońskiego szczytu OBWE oraz zawartej również w Kodeksie postępowania OBWE dotyczącym Polityczno-Wojskowych Aspektów Bezpieczeństwa, że bezpieczeństwo wszystkich państw wspólnoty euroatlantyckiej jest niepodzielne.
Partnerzy w dalszym ciągu podzielają zaanagażowanie na rzecz kluczowej zasady, wyrażonej również w Kodeksie postępowania OBWE i ponownie potwierdzonej w następnych deklaracjach ze szczytów OBWE, że każde państwo posiada nieodłączne prawo do indywidualnej i zbiorowej samoobrony oraz prawo swobodnego wyboru swych własnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym traktatów sojuszniczych.
Partnerzy popierają żywotną rolę odgrywaną przez szereg komplementarnych instytucji i ciał - w tym OBWE, Unię Europejską (EU), Unię Zachodnioeuropejską (WEU), Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), Euroatlantycką Radę Partnerstwa (EAPC), Radę Europy i Radę Państw Morza Bałtyckiego - w dążeniu do osiągnięcia wspólnego dla partnerów celu, jakim jest zintegrowana, bezpieczna i nie podzielona Europa.
Wierzą, że niezależnie od czynników związanych z historią lub geografią, instytucje takie powinny być otwarte dla wszystkich europejskich demokracji, gotowych i zdolnych wziąć na siebie zadania i obowiązki określone przez te instytucje.
Partnerzy witają z zadowoleniem silne i dynamiczne OBWE zaangażowane na rzecz promowania demokratycznych instytucji, praw człowieka i fundamentalnych wolności. Mocno popierają rolę OBWE jako mechanizmu zapobiegania, opanowywania i rozwiązywania konfliktów i kryzysów.
Estonia, Litwa i Łotwa ponownie potwierdzają, że ich celem jest stanie się pełnoprawnymi członkami wszystkich europejskich i transatlantyckich instytucji, w tym Unii Europejskiej i NATO.
Stany Zjednoczone Ameryki przywołują swe długotrwałe poparcie dla rozszerzenia UE, potwierdzając, że jest to kluczowa instytucja w nowej Europie i deklarując, że mocniejsza, większa i wychodząca na zewnątrz Unia Europejska będzie sprzyjać bezpieczeństwu i pomyślności w całej Europie.
Partnerzy uważają, że rozszerzenie NATO zwiększy bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych, Kanady i wszystkich krajów w Europie, w tym tych państw, które nie zostaną natychmiast zaproszone do członkostwa lub aktualnie nie są zainteresowane członkostwem.
Stany Zjednoczone Ameryki przyjmują z zadowoleniem aspiracje i popierają wysiłki Estonii, Litwy i Łotwy o przystąpienie do NATO. Potwierdzają swą opinię, że partnerzy NATO mogą stać się członkami, gdy każde aspirujące państwo pokaże, że jest zdolne i gotowe wziąć na siebie zadania i obowiązki wynikające z członkostwa, i gdy NATO zdecyduje, że włączenie tych państw będzie służyć europejskiej stabilności i strategicznym interesom Sojuszu.
Stany Zjednoczone Ameryki ponownie potwierdzają swą opinię, że rozszerzenie NATO jest procesem ciągłym. Oczekują dalszych rozszerzeń i pozostają przekonane, że drzwi NATO pozostaną otwarte dla nowych członków, że pierwsze kraje zaproszone do członkostwa nie będą ostatnimi. Żaden kraj nie należący do NATO nie będzie miał prawa weta przy podejmowaniu decyzji przez Sojusz. Stany Zjednoczone odnotowują, że Sojusz jest przygotowany do tego, by wzmocnić swe konsultacje z krajami aspirującymi do członkostwa w NATO w pełnym zakresie kwestii z tym związanych.
Partnerzy witają z zadowoleniem rezultaty szczytu w Madrycie. Popierają zaangażowanie Sojuszu na rzecz polityki otwartych drzwi i przyjmują z zadowoleniem uznanie przez Sojusz państw bałtyckich jako państw aspirujących do członkostwa w NATO. Estonia, Litwa i Łotwa zobowiązują się do pogłębienia swych bliskich stosunków z Sojuszem poprzez Radę Partnerstwa Euroatlantyckiego, Partnerstwo dla Pokoju i intensywny proces dialogu.
Partnerzy podkreślają swe zainteresowanie demokratycznym i stabilnym rozwojem Rosji i popierają wzmocnione stosunki NATO-Rosja jako kluczowy element ich wspólnej wizji nowej i pokojowej Europy. Witają z zadowoleniem podpisanie Aktu podstawowego NATO-Rosja i Karty NATO-Ukraina - dokumentów przyczyniających się do poprawy bezpieczeństwa europejskiego.


Rozdział następny Powrót do początku