Rozdział poprzedni
IV. Praktyczne mechanizmy konsultacji i współpracy pomiędzy NATO a Ukrainą
11. Konsultacja i współpraca będąca przedmiotem niniejszej Karty będzie realizowana poprzez:
- spotkania NATO-Ukraina na szczeblu Rady Północnoatlantyckiej we wzajemnie uzgodnionych odstępach czasu;
- spotkania NATO-Ukraina z odpowiednimi komitetami NATO za obopólnym porozumieniem;
- wzajemne wizyty na wysokim szczeblu;
- mechanizmy współpracy wojskowej, w tym okresowe spotkania z szefami obrony NATO oraz działania w ramach poszerzonego programu Partnerstwa dla Pokoju;
- wojskową misję łącznikową Ukrainy, która zostanie ustanowiona jako część ukraińskiej misji przy NATO w Brukseli. NATO zachowuje prawo ustanowienia na zasadzie wzajemności wojskowej misji łącznikowej NATO w Kijowie.
Spotkania będą normalnie odbywały się w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. W wyjątkowych okolicznościach mogą one być zwołane gdzie indziej, w tym na Ukrainie, za obopólnym porozumieniem. Spotkania będą odbywać się z reguły na podstawie uzgodnionego kalendarza.
12. NATO i Ukraina traktują swe związki jako zmieniający się, dynamiczny proces. W celu zapewnienia, że będą one rozwijać swe stosunki i wypełniać postanowienia tej Karty w możliwie najszerszym zakresie, Rada Północnoatlantycka będzie okresowo spotykać się z Ukrainą jako Komisja NATO-Ukraina, z zasady nie częściej niż dwa razy w roku. Komisja NATO-Ukraina nie będzie dublować funkcji innych mechanizmów opisanych w tej Karcie, natomiast spotykałaby się w celu szerokiej oceny funkcjonowania tych związków, przeglądu planowania na przyszłość i proponowania sposobów poprawy lub dalszego rozwijania współpracy pomiędzy NATO i Ukrainą.
13. NATO i Ukraina będą udzielać poparcia poszerzonemu dialogowi i współpracy pomiędzy Zgromadzeniem Północnoatlantyckim a Radą Najwyższą.
Rozdział następny
Powrót do początku