Art.35. Rząd jest w osobie króla. Król sprawuje władzę wykonawczą w całej swej rozciągłości. Wszelka władza wykonawcza lub administracyjna, od niego tylko pochodzić może.
Art.36. Osoba królewska jest święta i nietykalna.
Art.37. Wszystkie akta publiczne sądów, trybunałów i magistratur jakich bądź, pod królewskim wydane będą imieniem. Monety i stemple nosić będą oznakę przez niego wskazaną.
Art.38. Kierunek siły zbrojnej w pokoju i wojnie, jako też mianowanie dowódców i oficerów, należą wyłącznie do króla.
Art.39. Król rozrządza dochodami państwa stosownie do ułożonego budżetu, a przez siebie potwierdzonego.
Art.40. Prawo wydawania wojny i zawierania traktatów i umów wszelkich, zachowane jest królowi.
Art.41. Król mianuje senatorów, ministrów, radców stanu, referendarzy, prezesów komisji wojewódzkich, prezesów i sędziów różnych sądownictw do nominacji królewskiej zachowanych agentów dyplomatycznych i handlowych tudzież wszystkich innych urzędników administracyjnych, bądź przez siebie bezpośrednio, bądź przez upoważnione do tego od siebie władze.
Art.42. Król mianuje arcybiskupów i biskupów różnych wyznań, sufraganów, prałatów i kanoników.
Art.43. Prawo ułaskawienia zachowane jest wyłącznie królowi, który jest mocen darować lub zmienić karę.
Art.44. Do panującego należy ustanowienie, urządzenie i rozdawnictwo orderów cywilnych i wojskowych.
Art.45. Wszyscy nasi następcy do Królestwa Polskiego powinni się koronować, jako królowie polscy w stolicy, podług obrządku jaki ustanowimy, i wykonają następującą przysięgę: "Przysięgam i przyrzekam przed Bogiem i na Ewangelię, iż ustawę konstytucyjną zachowywać i zachowania jej wszelkimi siłami przestrzegać będę".
Art.46. Do króla należy prawo nadania szlachectwa, naturalizacji i tytułów honorowych.
Art.47. Wszelkie rozkazy i postanowienia królewskie powinny być zaświadczone podpisem ministra naczelnika wydziału, który będzie odpowiedzialnym za wszystko, co by te rozkazy lub postanowienia obejmować mogły przeciwnego konstytucji i prawom.