Europejska konwencja o wykonywaniu praw dzieci

ROZDZIAŁ III: Stały Komitet

Art. 16. Powołanie i zadania Stałego Komitetu

1) Dla realizacji celów niniejszej Konwencji tworzy się Stały Komitet.

2) Stały Komitet rozpatruje problemy wynikające z niniejszej Konwencji. Może on w szczególności:
    a) rozważać zagadnienia związane z interpretacją lub wykonywaniem niniejszej Konwencji. Wnioski Stałego Komitetu dotyczące wykonywania niniejszej Konwencji mogą przyjąć formę zaleceń; zalecenia te przyjmuje się większością 3/4 oddanych głosów;
    b) wnosić propozycje zmian do niniejszej Konwencji i badać propozycje zgłoszone w trybie art. 20,
    c) zapewniać doradztwo i pomoc instytucjom wewnątrzpaństwowym, mającym zadania wymienione w art. 12 ust. 2 oraz popierać międzynarodową współpracę pomiędzy tymi instytucjami.

Art. 17. Skład

1) Każda ze Stron może być reprezentowana w Stałym Komitecie przez jednego lub więcej delegatów. Każde Państwo-Strona ma jeden głos.

2) Każde Państwo, o którym mowa w art. 21, nie będące Stroną niniejszej Konwencji może być reprezentowane na posiedzeniach Stałego Komitetu w charakterze obserwatora. To samo dotyczy innych Państw i Wspólnoty Europejskiej, po ich zaproszeniu do przystąpienia do niniejszej Konwencji, zgodnie z postanowieniami art. 22.

3) O ile Państwo-Strona, na co najmniej miesiąc przed posiedzeniem, nie zgłosi swojego sprzeciwu Sekretarzowi Generalnemu, Stały Komitet może zaprosić w charakterze obserwatora na wszystkie swoje posiedzenia, na jedno z nich bądź na jego część następujące podmioty:
   

- każde Państwo nie wymienione powyżej w ust. 2;
- Komitet Praw Dziecka Narodów Zjednoczonych;
- Wspólnotę Europejską;
- międzynarodową instytucję rządową;
- międzynarodową instytucję pozarządową, która wykonuje zadania określone w art. 11 ust. 2;
- krajową instytucję rządową, bądź pozarządową, która wykonuje zadania określone w art. 11 ust. 2

4) Stały Komitet może wymieniać informacje z właściwymi organizacjami zajmującymi się wykonywaniem praw dzieci.

Art. 18. Posiedzenia

1) Sekretarz Generalny Rady Europy zwołuje posiedzenie Stałego Komitetu na koniec trzeciego roku następującego po dniu wejścia w życie niniejszej Konwencji oraz, z własnej inicjatywy, w każdym późniejszym terminie.

2) Stały Komitet może podejmować decyzje, jeżeli na posiedzeniu są obecni przedstawiciele co najmniej połowy Państw-Stron.

3) Z zastrzeżeniem postanowień art. 16 i 20, decyzje Stałego Komitetu będą podejmowane zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu.

4) Z zastrzeżeniem postanowień niniejszej Konwencji, Stały Komitet sporządzi regulamin swojej działalności, jak również regulaminy działalności komitetów powoływanych przez niego do poszczególnych zadań na mocy niniejszej Konwencji.

Art. 19. Sprawozdanie Stałego Komitetu


    Po każdym posiedzeniu Stały Komitet prześle Państwom-Stronom i Komitetowi Ministrów Rady Europy sprawozdanie z dyskusji i z podjętych na posiedzeniu decyzji.


Rozdział następny