Rozdział poprzedni

TYTUŁ IV. O REPREZENTACJI NARODOWEJ

Rozdział V. O zgromadzeniach gminnych

Art.130. W każdym okręgu gminnym będzie zgromadzenie gminne, które wybiera jednego deputowanego na sejm, jednego członka rady wojewódzkiej, i układa listę kandydatów na urzędy administracyjne.

Art.131. Do zgromadzeń gminnych przypuszczonym będzie: 1. Każdy obywatel właściciel nieszlachcic, opłacający z swej własności gruntowej jaki bądź podatek. 2. Każdy rękodzielnik i przełożony nad czeladzią warsztatową, każdy kupiec mający własny zapas w sklepie lub magazynie wartości dziesięciu tysięcy złotych polskich. 3. Wszyscy plebani i wikariusze. 4. Profesorowie, nauczyciele i inne osoby mające sobie powierzone oświecenie publiczne. 5. Każdy artysta znakomity z talentów, znajomości lub przysług uczynionych, bądź handlowi, bądź kunsztom.

Art.132. Nikt nie może wotować na zgromadzeniu gminnym, jeżeli nie jest wpisanym w księgę obywatelską gminną, jeżeli nie używa praw obywatelskich, i jeżeli nie ma lat dwadzieścia jeden skończonych.

Art.133. Listę właścicieli mających prawo do wotowania na zgromadzeniach gminnych układać będzie rada wojewódzka. Listę rękodzielników, kupców i obywateli znakomitych z talentów i przysług, komisja spraw wewnętrznych. Listę plebanów i wikariuszów, jako też urzędników oświecenia, komisja wyznań religijnych i oświecenia publicznego.

Art.134. Na zgromadzeniach gminnych prezyduje marszałek mianowany przez króla.


Rozdział następny Powrót do początku