Podstawowe prawa i wolności człowieka są niepodzielne, niezbywalne i nienaruszalne i stanowią fundament całego porządku prawnego.
Organy władzy publicznej, w wykonywaniu swoich zadań, muszą przestrzegać podstawowych praw i wolności człowieka oraz przyczyniać się do ich urzeczywistniania.
Artykuł 16
Podstawowe prawa i wolności, jak też obowiązki przewidziane w Konstytucji dla obywateli albańskich przysługują na równi cudzoziemcom oraz bezpaństwowcom na terytorium Republiki Albanii, z wyjątkiem przypadków, gdy Konstytucja szczególnie łączy obywatelstwo albańskie z wykonywaniem określonych praw i wolności.
Podstawowe prawa i wolności, jak też obowiązki przewidziane w Konstytucji przysługują także osobom prawnym, w zakresie odpowiadającym ogólnemu przeznaczeniu tych osób oraz istocie tych praw, wolności i obowiązków.
Artykuł 17
Ograniczenia praw i wolności zawartych w Konstytucji mogą być ustanawiane jedynie w drodze ustawy, o ile wymaga tego interes publiczny lub ochrona praw osób trzecich. Ograniczenie powinno być proporcjonalne do sytuacji, która je podyktowała.
Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw i w żadnym przypadku nie mogą wykraczać poza ograniczenia przewidziane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Artykuł 18
Wszyscy są równi wobec prawa.
Nikt nie może być poddawany bezprawnej dyskryminacji z powodu płci, rasy, religii, przynależności etnicznej, języka, przekonań politycznych, religijnych i filozoficznych, położenia ekonomicznego i społecznego, wykształcenia i pochodzenia rodzinnego.
Nikt nie może być poddany dyskryminacji z powodów wymienionych w ust. 2 bez obiektywnego i racjonalnego uzasadnienia prawnego.
Artykuł 19
Każdy, kto urodził się mając przynajmniej jednego z rodziców z obywatelstwem albańskim, nabywa obywatelstwo albańskie z chwilą urodzenia. Obywatelstwo albańskie nabywa się również z innych powodów przewidzianych w ustawie.
Obywatel albański nie może utracić obywatelstwa inaczej, niż w wyniku zrzeczenia się.
Artykuł 20
Osoby należące do mniejszości narodowych wykonują swoje prawa i wolności pozostając w pełnej równości wobec prawa.
Osoby te posiadają prawo do swobodnego wyrażania, bez poddawania ich zakazom czy obowiązkom, swojej przynależności etnicznej, kulturalnej, religijnej i językowej. Przysługuje im prawo do ochrony i rozwoju, do uczenia się i zdobywania wykształcenia w ich języku ojczystym, jak też do zrzeszania się w organizacjach i stowarzyszeniach chroniących ich interesy i tożsamość.