Artykuł 74
1. Niniejsza Konwencja będzie otwarta do podpisu i ratyfikacji lub przystąpienia dla każdego państwa członkowskiego Organizacji Państw Amerykańskich.
2. Ratyfikacja lub przystąpienie do niniejszej Konwencji będzie dokonane przez złożenie dokumentu ratyfikacji lub przystąpienia w Sekretariacie Generalnym Organizacji Państw Amerykańskich.
Konwencja wejdzie w życie z chwilą, gdy jedenaście państw złoży swoje dokumenty ratyfikacji lub przy-stąpienia. W stosunku do każdego państwa, które ratyfikuje lub przystąpi do Konwencji później, wejdzie ona w życie w dniu złożenia przez to państwo własnego dokumentu ratyfikacji lub przystąpienia.
3. Sekretariat Generalny poinformuje wszystkie państwa członkowskie Organizacji o wejściu w życie Konwencji.
Artykuł 75
Niniejsza Konwencja będzie podlegać zastrzeżeniom tylko zgodnie z postanowieniami Wiedeńskiej Konwencji o Prawie Traktatów, podpisanej 23 maja 1969 r.
Artykuł 76
1. Propozycje dotyczące poprawienia niniejszej Konwencji mogą być przedłożone Zgromadzeniu Ogólnemu bezpośrednio przez każde Państwo-Stronę oraz przez Komisję lub Trybunał za pośrednictwem Sekretarza Generalnego.
2. Poprawki wejdą w życie dla państw ratyfikujących je w dniu, w którym dwie trzecie Państw-Stron niniejszej Konwencji złoży swoje odpowiednie dokumenty ratyfikacji. W stosunku do innych Państw-Stron poprawki wejdą w życie w dniu, w którym złożą one swoje odpowiednie dokumenty ratyfikacji.
Artykuł 77
1. Zgodnie z Artykułem 31, każde Państwo-Strona oraz Komisja mogą przedłożyć proponowane protokoły do niniejszej Konwencji, dla rozważenia przez Państwa-Strony w Zgromadzeniu Ogólnym, celem stopniowego włączania innych praw i wolności do jej systemu ochrony.
2. Każdy protokół określi sposób swojego wejścia w życie i będzie stosowany tylko między Państwami-Stronami takiego protokołu.
- 16 -
Artykuł 78
1. Państwa-Strony mogą wypowiedzieć niniejszą Konwencję po upływie okresu pięciu lat, poczynając od daty wejścia w życie, i z użyciem środków lub zawiadomienia dostarczonych rok wcześniej. Zawiadomienie dotyczące wypowiedzenia będzie skierowane do Sekretarza Generalnego Organizacji, który poinformuje inne Państwa-Strony.
2. Takie wypowiedzenie nie zwolni danego Państwa-Strony z jego obowiązków zawartych w niniejszej Konwencji, w stosunku do jakiegokolwiek czynu, który stanowiłby naruszenie takich obowiązków, a byłby dokonany przez to państwo przed datą skutecznego wypowiedzenia.
Artykuł 79
Po wejściu w życie niniejszej Konwencji, Sekretarz Generalny zwróci się w drodze pisemnej do każdego państwa członkowskiego Organizacji z prośbą o zgłoszenie, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, kandydatów na członków Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka. Sekretarz Generalny przygotuje alfabetyczną listę zgłoszonych kandydatów i prześle ją do państw członkowskich Organizacji, przynajmniej na trzydzieści dni przed kolejną sesją Zgromadzenia Ogólnego.
Artykuł 80
Członkowie Komisji będą wybrani w tajnym głosowaniu Zgromadzenia Ogólnego z listy kandydatów, o których mowa w Artykule 79. Kandydaci, którzy otrzymają największą liczbę głosów oraz bez-względną większość głosów przedstawicieli państw członkowskich, będą uznani za wybranych. Gdyby okazało się konieczne odbycie kilku tajnych głosowań celem wybrania wszystkich członków Komisji, kandydaci, którzy otrzymają najmniejszą liczbę głosów będą stopniowo eliminowani, w sposób określony przez Zgromadzenie Ogólne.
Część 2. Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka
Artykuł 81
Po wejściu w życie niniejszej Konwencji, Sekretarz Generalny zwróci się w drodze pisemnej do każdego Państwa-Strony z prośbą o zgłoszenie, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, kandydatów na członków Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka. Sekretarz Generalny przygotuje alfabetyczną listę zgłoszonych kandydatów oraz prześle ją do Państw-Stron, przynajmniej na trzydzieści dni przed kolejną sesją Zgromadzenia Ogólnego.
Artykuł 82
Sędziowie Trybunału będą wybrani z listy kandydatów, o której mowa w Artykule 81, w tajnym głosowaniu Państw-Stron niniejszej Konwencji w Zgromadzeniu Ogólnym. Kandydaci, którzy otrzymają największą liczbę głosów oraz bezwzględną większość głosów przedstawicieli Państw-Stron, będą uzna-ni za wybranych. Gdyby okazało się konieczne odbycie kilku tajnych głosowań, celem wybrania wszystkich sędziów Trybunału, kandydaci, którzy otrzymają najmniejszą liczbę głosów będą stopniowo eliminowani, w sposób określony przez Państwa-Strony.