V Piknik Archiwalny, Warszawa 7 czerwca 2014 r.

Już po raz piąty Archiwum Sejmu miało przyjemność uczestniczyć w Pikniku Archiwalnym – imprezie organizowanej w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Archiwów. Miejscem spotkań warszawskich archiwów, podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, był Pałac Staszica – siedziba głównego współorganizatora imprezy tj. Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie. Z tej okazji swoje siedziby otworzyły także Archiwum Główne Akt Dawnych, Muzeum Gazownictwa, Muzeum Drukarstwa, Teatr Kamienica oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które udostępniło zwiedzającym zabytkową Stację Filtrów.

Tegoroczny – jubileuszowy – V Warszawski Piknik Archiwalny odbył się pod hasłem „Warszawa w kalejdoskopie archiwów. Klimaty warszawskie” . W ramach imprezy Archiwum Sejmu zaprezentowało, z przygotowaną przez Wydział Muzealiów Biblioteki Sejmowej i prezentowaną w gmachu Sejmu, wystawę zatytułowaną „Ale nam się wydarzyło…” . Ekspozycja nawiązała do wizyty papieskiej Jana Pawła II w parlamencie w dniu 11 czerwca 1999 r. Sylwetka bohatera wystawy spowodowała duże zainteresowanie zwiedzających. Ponadto, aby wzbogacić wiedzę warszawiaków o ich przedstawicielach w przedwojennym parlamencie, nasz kolega Michał Barcikowski przygotował prezentację „Reprezentacja warszawskich posłów i senatorów w parlamencie II RP”.

Niezwykle ciekawie prezentowali się także inni uczestnicy Pikniku m.in: Archiwum Prezydenta RP, Archiwum Polskiego Radia S.A., Archiwum Zamku Królewskiego i Centralnego Archiwum Wojskowego, Archiwum Szkoły Głównej Handlowej i Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Czas spędzany w Pałacu Staszica umilał zwiedzającym zespół muzyczny Dixielanders.
Poniżej galeria zdjęć, która – być może – zachęci Państwa w przyszłym roku do odwiedzenia nas w Pałacu Staszica

Galeria V Piknik Archiwalny