III Piknik Archiwalny, Warszawa 2 czerwca 2012 r.

W dniu 2 czerwca br. Archiwum Sejmu po raz kolejny uczestniczyło w imprezie organizowanej w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Archiwów. Tym razem III Warszawski Piknik Archiwalny odbywał się pod hasłem „Piłka jest w grze. Sportowa akcja – archiwizacja”, nawiązującym do przypadających na ten okres Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej – Euro 2012. Głównym organizatorem i gospodarzem imprezy były Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Archiwalne, zaś patronat medialny nad nią objęło Polskie Radio. Jej otwarcia dokonali wspólnie Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Władysław Stępniak oraz dyrektor Archiwum PAN dr Hanna Krajewska.
Uczestnikami pikniku były zarówno archiwa państwowe (Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej, Archiwum m.st. Warszawy), archiwa wyodrębnione (Archiwum Sejmu, Archiwum Prezydenta RP, Archiwum IPN), jak i archiwa takich jednostek organizacyjnych jak Polskie Radio, czy Telewizja Polska. Nie brakowało również przedstawicieli innych placówek kulturalnych np. Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, czy też Ośrodka „Karta”.
Większość prezentowanych wystaw i pokazów multimedialnych nawiązywała do tytułu imprezy. Także Archiwum Sejmu wspólnie z Archiwum Prezydenta RP przygotowało mini wystawę zatytułowaną „Nie tylko polityka …”. I chociaż zasób obydwu archiwów nie jest kojarzony z imprezami sportowymi, to zaprezentowane fotografie polityków – bezpośrednich uczestników wydarzeń sportowych – wzbudziły wśród zwiedzających duże zainteresowanie i były tematem ciekawych dyskusji. Dynamiki imprezie nadały pokazy gimnastyki artystycznej dziewcząt ze Stowarzyszenia Gimnastycznego Legia oraz szermierki, taekwondo olimpijskiego i tańca towarzyskiego w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Sportowych nr 50 im. Janusza Kusocińskiego.
Wszystkich, którzy nie skorzystali w tym roku z naszego zaproszenia na III Warszawski Piknik Archiwalny zapraszamy za rok.

Program imprezy.

Galeria III Piknik Archiwalny